2017 Targi Bau
W dniach od 16 do 21 stycznia 2017 r. odbyły się w Monachium targi Bau2017. Publikujemy impresje po uczestnictwie w tych targach w kontekście drzwi i najnowszych technologii
KLUCZE ERY MOBILNEJ
W kwestii wyboru najpowszechniejszej na świecie technologii komunikacji między drzwiami, a ich właścicielem nie padło jeszcze ostatnie słowo. Żadnemu ze światowych gigantów nie udało się na razie przedstawić takiego rozwiązania problemu, by przyćmiło istniejące . Dopóki tak się nie stanie, klienci będą wybierać spośród szerokiego wachlarza zastosowań jedynie kompromisy.
Jak nadążać za zmianami technologicznymi
Przyszłość należy do urządzeń mobilnych. Ruch internetowy przeniósł się do komórek. Od 2013 r. liczba użytkowników internetu mobilnego przewyższa liczbę użytkowników stacjonarnych. I z roku na rok rośnie. Trend ten jest napędzany coraz większą ilością tel. komórkowych w użyciu.
Musimy sobie uświadomić, że w kieszeni czy torebce nosimy cały świat. Smartfon podłączony do internetu oznacza odbiór i nadawanie 24 godziny na dobę. Prywatne i firmowe e-maile, social media, Google maps, zdjęcia, przelewy, dokumenty, Wikipedia – to nasz świat .
Jakie trendy można było zaobserwować w kontekście drzwi-technologia na najbliższy czas?
Ja i mój smartfon to jedno
Aktualnie smartfon jest kilka tysięcy razy bardziej wydajny i miliony razy tańszy od pierwszych komputerów IBM. Telefon z Androidem, który nosimy w kieszeni, nie jest jeszcze w naszym ciele fizycznym, ale możemy się już zacząć oswajać z takim faktem. Bo smartfon podłączony do internetu jest częścią tego, kim jesteśmy; zapewnia dostęp do informacji i równocześnie pełni rolę urządzenia sterującego czynnościami, które chcemy wykonać.
Czyli całkowita likwidacja zamka z kluczem w drzwiach?
Całkowita likwidacja zamka z kluczem w drzwiach na dzień dzisiejszy jest nierealna, ale to urządzenia mobilne będą przejmować coraz większy wpływ na obsługiwanie nowej jakości drzwi.
Rynki finansowe, płatności bankowe, płatności w sklepach są już cyfrowe. A co z otwieraniem drzwi?
Od kiedy w telefonie zacznie rządzić klucz?
W drzwiach póki co po staremu
Smartfony stały się centrum dowodzenia w wielu dziedzinach, tymczasem proces otwierania drzwi sprawia wrażenie dosyć tradycyjnego. Od lat funkcjonują oczywiście inteligentne systemy kontroli dostępu; bezkluczowe, bezdotykowe. Problem w tym, że na chwile obecną bezpieczne systemy nie są obsługiwane via smartfon, a systemy ze smartfona nie są wystarczająco bezpieczne.
Kiedy ikonka otwierania drzwi trafi więc na ekran główny smartfona?
O jakości rozwiązania problemu otwierania drzwi będzie świadczyło to, w jaki sposób wykorzysta potencjał smartfonów. Z naszego punktu widzenia urządzenie powinno być narzędziem, za pomocą którego nie tylko można otworzyć drzwi. Wykorzystanie potencjału urządzenia mobilnego powinno pozwolić właścicielom drzwi na pełną indywidualizację. Właściciel może np. obserwować i dostawać informacje co aktualnie dzieje się przed jego drzwiami i wewnątrz domu. Na podstawie tych oraz setek innych danych będzie można przygotować dla każdego w kilka sekund indywidualny scenariusz. To tylko jedna z możliwości. Z setek możliwości.
Właściciel drzwi utożsamia się z nimi. Smartfon mu w tym pomaga. Zainstalowanie aplikacji, za pomocą której właściciel będzie miał dostęp do specjalnie dla niego przygotowanych funkcji sprawi, że ikonka otwierania drzwi trafi na ekran główny. Drzwi mogą być obecne z ich właścicielem cały czas..
Jeśli nie tylko kluczem to czym?
Trend mobile
Fokus, który obraliśmy na najbliższą przyszłość to dostarczenie klientom wygodnego i bezpiecznego sposobu otwierania drzwi. Innowacyjne technologie dają szerokie możliwości. Z potencjału tych możliwości staramy się korzystać budując kolejne rozwiązania dla producentów drzwi na polskim rynku.
W smartfonie króluje biometria czyli czytnik linii papilarnych
Z jednej strony to biometryczne zabezpieczenie jako symbol czasów, w których żyjemy, a jednocześnie linie papilarne jako coś osobistego. Połączenie tych dwóch rzeczy razem, przez specjalistę jakim jest Idencom na polu biometrii, będzie świetnie obejmować wszystkie aspekty teraźniejszości.